Bakan Akar, Türkiyenin deniz yetki alanlarındaki haklarını kullanacağını açıkladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Akar, Türkiyenin deniz yetki alanlarındaki haklarını kullanacağını açıkladı
Abone ol
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "KKTC'nin ruhsat sahalarında, Türkiye'nin deniz yetki alanlarında inceleme yapmak, onlardan istifade etmek için çalışmak bizim hakkımızdır. Uluslararası hukuka uygun şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Deniz yetki alanlarının belirlenmesi, eşit egemen hakların korunması, kaynakların hakça ve adil şekilde paylaşılması konularının çok önemli olduğunu vurgulayan Akar, şunları söyledi:

"Doğu Akdeniz'de hem KKTC'nin hakkı olan ruhsat sahalarında hem de Türkiye'nin kendi deniz yetki alanlarında oradaki kaynaklardan istifade etmek için gerekli araştırma incelemeleri yapmak, onlardan istifade etmek için çalışmaları sürdürmek bizim hakkımızdır ve bu hakkımızı da mutlaka kullanacağız, kullanıyoruz. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Görüşmelere hazır olduklarına dair daha önce ilgili ve yetkili makamlar tarafından yapılan açıklamalara olumlu cevapların verilmediğini hatırlatan Akar, "Dolayısıyla biz kendi haklarımız doğrultusunda bütünüyle Türkiye ve KKTC olarak oradaki kardeşlerimizle birlikte uluslararası hukuka uygun şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Bunun dışında buradan binlerce kilometre uzaktan gelip burada birtakım konularda kurallar koymaya çalışanların sözlerini bizim hiçbir şekilde dinlememiz mümkün değil. Biz garantör ülkeyiz, garantör ülke olarak buradaki hak ve sorumluluklarımızın tamamen bilgisi ve bilincindeyiz, bunun gereğini de yaptık ve yapacağız. Bu konuda hiç kimse bize herhangi bir şekilde etki etmeye veya herhangi şekilde bizi engellemeye kalkmasın. Bu konuda kararlı olduğumuzu defalarca söyledik. Bunları da yerine getireceğiz. Yaptıklarımızın hepsi hukuki, uluslararası hukuka, deniz hukukuna uygun şekilde yapılmaktadır." ifadesini kullandı. (İLKHA)

jab
Anahtar Kelimeler:
Siirt Üniversitesi Rektörü Erman, görevinden istifa ettiÖnceki Haber

Siirt Üniversitesi Rektörü Erman, görevi...

Teşrik tekbirlerini getirmeyi unutmayalımSonraki Haber

Teşrik tekbirlerini getirmeyi unutmayalı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar