Köpek Sahiplendirme

Bağlar Belediyesinin organik tarım projesi ilk meyvelerini verdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bağlar Belediyesinin organik tarım projesi ilk meyvelerini verdi
Abone ol
Diyarbakır'da "Kent İçi Organik Tarım" projesi kapsamında yetişen doğal meyveler, ilk üretim olmasının anısına ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ikram edildi.

Merkez Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu tarafından geçen yıl başlatılan "Kent İçi Organik Tarım" projesi ilk meyvelerini verdi.

Dünyadaki örneği Fransa'nın başkenti Paris olan, Türkiye'de ikinci kez gerçekleştirilen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da ilk olan projeyi geçen yıl hayata geçiren Bağlar Belediyesi, 6 dönümlük alanda yetişen organik ve verimli meyveleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

Bağcılar Mahallesi'nde bulunan meyve bahçesinde yetişen erik, şeftali, elma, kiraz, armut, kavun ve karpuz gibi ürünler vatandaşlardan büyük rağbet gördü. Meyvelerin kalitesine ve verimine tam not veren vatandaşlar, Bağlar'ın tarihteki misyonuna uygun düşen bu projenin hayata geçirilmesi nedeniyle Beyoğlu'na teşekkür etti.

Meyve bahçesinin ışıl ışıl görüntüsü içerisinde öne çıkan ürün ise Diyarbakır'la özdeşleşen karpuz oldu. Doğal alanda yetişen karpuzun büyüklüğü 25 kilogramı bulurken projenin ilk ürünleri olan diğer mahsuller de kalite ve verimleriyle beğeni topladı.

Projenin ilk ayağının başarılı olmasından sonra ikinci aşama için harekete geçen Bağlar Belediyesinin, aynı bölgede bulunan belediyeye ait 7 dönümlük alanda önümüzdeki günlerde ikinci meyve bahçesinin çalışmalarına başlayacağı belirtildi.

Böyle bir projeyi kente kazandırmanın sevincini yaşadıklarını belirten Beyoğlu, kentin uygun ve muhtelif bölgelerinde meyve ve sebze bahçeleri oluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

Beyoğlu, "Bu projeye başlarken amacımız; Bağlar'ımızı tarihteki misyonuna kavuşturmak olduğunu söylemiştik. Hamdolsun, projenin ilk adımı başarılı oldu. Organik, doğal meyveler yetiştirdik. Bu verimli topraklarda her ürün yetişebiliyor. Diyarbakır'ımızı, ilçemizi bu güzelliklerle gündeme getirelim. İlk mahsulleri ihtiyaç sahiplerine ikram ettik. Önümüzdeki günlerde ikinci bahçemize başlayacağız inşallah. Tüm imkanları milletimizin ve ilçemizin hizmeti için değerlendireceğiz." diye konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
DEDAŞın ceza kestiği mağdur çiftçi Ayhan: “DEDAŞ usulsüzlük yapıyor”Önceki Haber

DEDAŞın ceza kestiği mağdur çiftçi Ayhan...

AB: Türkiye komşularına gözdağı vermekten vazgeçmeliSonraki Haber

AB: Türkiye komşularına gözdağı vermekte...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar