Avrupa İlaç Ajansı'ndan Pfizer aşısına onay çıktı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Avrupa İlaç Ajansı'ndan Pfizer aşısına onay çıktı
Abone ol
Avrupa İlaç Kurumu, Pfizer/BioNTech aşısına acil kullanım onay verdi. Avrupa Komisyonu'nun da aşıya bu akşama kadar onay vermesi, AB üyelerinde korona virüsüne karşı aşılamanın bu hafta başlaması bekleniyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer/BioNTech aşısına acil kullanım onayı verdi. Bu kararın ardından, Avrupa Komisyonu'nun bu akşam toplanarak bu aşının AB üyesi ülkelerde uygulanmasına yeşil ışık yakması ve 27 AB üyesinde aşılamanın bu hafta başlaması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, EMA'nın açıklamasının ardından yaptığı paylaşımda, "Şimdi hızlı hareket edeceğiz. Bu akşama kadar bir Avrupa Komisyonu kararı çıkmasını bekliyorum" dedi. Aşının AB'de uygulanabilmesi için EMA'nın onayının ardından Avrupa Komisyonu'ndan da onay çıkması gerekiyor.

EMA'dan yapılan açıklamada, Pfizer aşısının İngiltere'den yayılan mutant virüse karşı 'çok büyük ihtimalle' etkili olacağı görüşü paylaşıldı; alerji gemişi olan kişiler ve hamilelerde kullanımına dikkat edilmesi istendi.

Almanya, Fransa, Avusturya ve İtalya'dan yapılan açıklamalarda, 27 Aralık'tan itibaren aşılamanın başlamasının beklendiği belirtilmişti. EMA onayı sonrasında bazı ülkelerde bu tarihin erkene çekilebileceği belirtiliyor. 

Avrupa Birliği, kıta tarihinin en büyük aşılama kampanyasını planlıyor. Süreç boyunca 450 milyon kişinin yaklaşık yüzde 70'ine aşı yapılması hedefleniyor. Tıp öğrencileri, emekli doktorlar, eczacılar ve askerlerin aşılama programında görev yapacak. DUVAR

Anahtar Kelimeler:
Otellerde yılbaşı eğlenceleri yasaklandıÖnceki Haber

Otellerde yılbaşı eğlenceleri yasaklandı

New York Times: mRNA aşıları mutasyona göre güncellenebiliyorSonraki Haber

New York Times: mRNA aşıları mutasyona g...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar