Avrupa İlaç Ajansı: AstraZeneca aşısının pıhtı yaptığına dair kanıt yok

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Avrupa İlaç Ajansı: AstraZeneca aşısının pıhtı yaptığına dair kanıt yok
Abone ol
Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca aşısıyla ilgili merakla beklenen basın toplantısında, bu aşının kan pıhtısına yol açtığı iddialarıyla ilgili şu an için somut kanıt bulunmadığını vurguladı. EMA Başkanı Emer Cooke, kurumun incelemesinin perşembe günü tamamlanacağını duyurdu.
ücretli

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), birçok Avrupa ülkesinde askıya alınan AstraZeneca aşısıyla ilgili basın toplantısında, bu aşının kan pıhtısına yol açtığı iddialarıyla ilgili bir kanıt bulunmadığını vurguladı. EMA Başkanı Emer Cooke, aşı olanlar arasında görülen kan pıhtısı vakalarının oranının, genel nüfusta görülene kıyasla daha yüksek olmadığını belirtti. Cooke, aşının salgına karşı faydalarının olası yan etki riskinden daha yüksek olduğunu vurguladı.

'İNCELEME PERŞEMBE GÜNÜ SONLANACAK'

Cooke, AstraZeneca aşısını yaptıran kişiler arasında nadir görülen kan pıhtısı vakalarına dair incelemenin sürdüğünü, aşıyla bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi için uzmanlardan yardım istendiğini belirtti, Avrupa çapında görülen tüm şikayetlerin vaka vaka incelendiğini duyuran Cooke, uzmanların perşembe günü bir sonuca varmasının beklendiğini söyledi.

İnceleme tamamlanmadan basın toplantısı düzenlemesinin 'aşının güvenliğine dair görülmemiş bir ilgi olmasından' kaynaklandığını söyleyen Cooke, EMA'nın pıhtı vakalarına dair ön sonuçları incelediğini ve 'AstraZeneca aşısının faydalarının yan etkilerden fala olduğuna inandıklarını' vurguladı.

'BAZI PIHTI VAKALARI SIRADIŞI'

Cooke, yan etki görülmesinin istatistiksel açıdan normal olduğuna dikkat çekerek, "Milyonlarca kişiye aşı yaptığınız koşullarda böyle bir durum beklenmedik değildir. Aşılamadan sonra hastalık görülmesi kaçınılmazdır" dedi. EMA Başkanı, bazılarının 'sıradışı özellikler içerdiğini' söylediği kan pıhtısı vakalarının, 'aşıyı yaptıranlar arasında çok küçük bir kesimde görüldüğünü belirtti; Avrupa'da her yıl çeşitli sebeplerden binlerce kişinin kan pıhtısı şikâyeti yaşadığını söyledi. Cooke, incelemede aşı olanların şikâyetlerinin doğal sebeplerden mi yoksa AstraZeneca aşısından mı kaynaklandığının değerlendirildiğini belirtti. GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Moderna çocuklar üzerinde testlere başladıÖnceki Haber

Moderna çocuklar üzerinde testlere başla...

İçişleri Bakanlığı: 300 bin kişiyle korona denetimi yapılacakSonraki Haber

İçişleri Bakanlığı: 300 bin kişiyle koro...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar