Avrupa Birliğinin, Türkiyeye yönelik yaptırımları genişletmeyi planladığı öne sürüldü

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Avrupa Birliğinin, Türkiyeye yönelik yaptırımları genişletmeyi planladığı öne sürüldü
Abone ol
Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinden dolayı Türkiye'ye yönelik AB tarafından uygulanan yaptırımların genişletilmesinin planladığı ve sondaj çalışmalarından sorumlu kişi ve firmaların listeye eklenebileceği iddia edildi.
ücretli

Reuters haber ajansı tarafından yapılan habere göre, öneri yarınki AB Liderler Zirvesi'nde onaya sunulacak.

Henüz taslak aşamasındaki iki sayfalık belge üzerinde pazarlıkların devam ettiği, Yunanistan ve Kuzey Kıbrıs Rum Kesimi'nin ise AB'nin tavrını yeterli bulmadığı belirtiliyor.

Bilindiği üzere, Avrupa Birliği 14 Ekim 2019'da 'hedefli yaptırımlar' çerçevesinde kişilere, sorumlu şirketlere ve kurumlara yaptırım uygulama kararı almıştı. Şu ana kadar kara listeye alınan Türk Petrolleri Anonim Ortaklğı (TPAO) yöneticileri Mehmet Ferruh Akalın ve Ali Coşkun Namoğlu'na yönelik yaptırımlar 12 Kasım 2021'e kadar uzatılmıştı.

AB, geçen ekim ayında da Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına bir son vermemesi halinde sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu. Türkiye'nin geri adım atmamakta kararlılığı sürerken Doğu Akdeniz krizi 10-11 Aralık'ta yapılacak zirvede görüşülecek.

Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin son açıklamasında, "Hiçbir yaptırım Türkiye'nin Meis Adası veya 10 deniz mili kapsayan hava sahası egemenlik haklarından asla taviz vermesine neden olmayacak." denilmişti. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
ABD'de son 24 saatte 217 bin 426 Covid-19 vakası tespit edildiÖnceki Haber

ABD'de son 24 saatte 217 bin 426 Covid-1...

Sağlık Bakanı Koca: Covid-19 aşılarının teslimatı önümüzdeki günlerde yapılacakSonraki Haber

Sağlık Bakanı Koca: Covid-19 aşılarının...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar