AstraZeneca aşısı, Güney Afrika varyantına karşı sınırlı koruma sağlıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AstraZeneca aşısı, Güney Afrika varyantına karşı sınırlı koruma sağlıyor
Abone ol
AstraZeneca/ Oxford aşısının Güney Afrika varyantının sebep olduğu ve orta şiddette geçirilen Covid-19'a karşı kısıtlı koruma sağladığını açıklandı. Ancak aşının ağır hastalıkların önlemesinde hâlâ etkili olduğu vurgulandı.
ücretli

 İlaç devi AstraZeneca, ilk araştırmalara göre şirketin Oxford Üniversitesi'yle birlikte geliştirdiği korona virüsü aşısının Güney Afrika varyantının sebep olduğu, orta şiddette geçirilen Covid-19'a karşı kısıtlı koruma sağladığını açıkladı. Şirket ayrıca, aşının daha bulaşıcı olan bu varyantın ortaya çıkarttığı ağır hastalığa karşı koruyup korumadığının da tam anlamıyla belirlenemediğini belirtti.

2 binden fazla kişinin katıldığı ve henüz hakem onayından geçmeyen çalışmaya göre, AstraZeneca aşısı, varyantın yol açtığı hafif ve orta şiddetteki Covid-19'a karşı kısıtlı koruma sağlıyor. BBC Türkçe'nin aktardığına göre şirketin sözcüsü, aşının Güney Afrika varyantından kaynaklanan ağır hastalığı önleyip önleyemediğinin tam olarak belirlenemediğini çünkü çalışmaya katılanların büyük ölçüde genç, sağlıklı yetişkinler olduklarını belirtti. Ancak şirket, aşının ağır vakaları önleyeceğine inandıklarını çünkü diğer korona virüsü aşıları gibi antikor üretilmesini sağladığını kaydetti.

'UYARLAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK'

Sözcü, şirketin Oxford Üniversitesi'yle birlikte aşıyı Güney Afrika varyantına karşı uyarlama çalışmalarına başladığını ve mutasyona uğramış virüslere karşı uyarlanmış aşının gerekirse sonbahar aylarında yapılmaya başlanabileceğini vurguladı.

Southampton Üniversitesi'nden Dr. Micheal Head Oxford-AstraZeneca aşısının orta şiddette hastalığa karşı daha az etkili olmasına karşın, ağır hastalıkları önlemesinin "hâlâ çok iyi bir sonuç olduğunu" ifade etti. Head BBC'ye yaptığı açıklamada "Çalışmanın sonuçlarından çok kaygı duymamız gerektiğini düşünmüyorum ama çalışmanın tamamını ve etkilerinin neler olduğunu görmemiz lazım" dedi.

AstraZenaca, cumartesi günü de aşının İngiltere varyantına karşı iyi bir koruma sağladığını belirtmişti. Pfizer-BioNTech ve Moderna ilk sonuçlara göre aşılarının yeni varyantlara karşı koruma sağladığını açıklamıştı. Uzmanlar, gerektiği takdirde aşıların yeni varyantlara karşı haftalar ya da aylar içinde uyarlanabileceğini söylüyor. (BBC Türkçe) GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Bahar havası gidiyor, karakış geliyorÖnceki Haber

Bahar havası gidiyor, karakış geliyor

İkinci dozun vakti geldi: Koca 10 Şubat'ta, Erdoğan 11 Şubat'ta aşı olacakSonraki Haber

İkinci dozun vakti geldi: Koca 10 Şubat'...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar