Aşı Öncesi Antikora Baktırmak Gerekir mi?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Aşı Öncesi Antikora Baktırmak Gerekir mi?
Abone ol
Türk Toraks Derneği, aşı olmadan önce antikor testi yapılıp yapılmaması gerektiği ile ilgili açıklamada bulundu.
ücretli

Büyük kitlelerin aşılanması durumlarında herkese antikor testi yapılmasının hem teknik olarak zor hem de yüksek maliyetli olduğu dile getirilen açıklamada, aşılanmadan önce rutin olarak antikor bakılmasının önerilmediği ifade edildi.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Nötralizan antikorlar, özel laboratuvar altyapısı gerektirmesi nedeniyle, rutin olarak bakılmamaktadır. Saptanan spike antikorlarının (anti-S IgG) nötralizan antikor düzeyiyle korelasyon gösterdiği bilinmekle birlikte, anlamlı antikor titresi için standart bir eşik değer bulunmamaktadır; bu nedenle çıkan sonuçların yorumlanmasında güçlükler vardır. Ayrıca, farklı firmaların ürettiği kitler farklı nicel skalalarda rapor vermektedir. Diğer bir anlatımla, farklı kitler kullanılarak elde edilen antikor sonuçları karşılaştırılabilir değildir” ” ifadelerine yer verildi.

ANTİKORU OLANLARA AŞI YAPILIRSA NE OLUR?
Antikoru olanlara aşı yapılmasının bir zararı olup olmayacağı sorusunun da yanıtlandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ciddi bir soruna yol açmaz. Yalnızca, daha belirgin lokal yan etkilere neden olabildikleri bilinmektedir.” BSHA

Anahtar Kelimeler:
'Tam kapanma' iddiaları: Ne zaman olur, ne kadar olur?Önceki Haber

'Tam kapanma' iddiaları: Ne zaman olur,...

Covid-19 Geçiren Sağlık Çalışanları Aşı Yaptırmalı mı?Sonraki Haber

Covid-19 Geçiren Sağlık Çalışanları Aşı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar