Araştırma: Covid-19'a yakalanan her 5 kişiden birinin saçı dökülüyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Araştırma: Covid-19'a yakalanan her 5 kişiden birinin saçı dökülüyor
Abone ol
Çin'de yapılan yeni bir araştırma, Covid-19'a yakalanan her 5 hastadan birinin, ilk altı ay içinde saç dökülmesi yaşadığını ortaya koydu.
ücretli

Çin’de farklı sağlık kurumlarında çalışan 30 bilim insanı, korona virüsüne yakalananların ilk 6 ay içerisinde yaşadığı etkiler üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Ekip, geçen yıl Vuhan'daki Jin Yin-tan Hastanesi'nden 7 Ocak ile 29 Mayıs tarihleri arasında taburcu edilen 1655 hastadaki etkileri altı ay boyunca takip etti. 

Bu süreç içerisinde hastalara yaşadıkları semptomlarla ilgili sorular soruldu, düzenli olarak kan tahlili yapıldı, 6 dakikalık yürüme testi ve çeşitli fiziksel muayeneler gerçekleştirildi.

Araştırmacılar, Covid-19’u yenenlerin çoğunlukla yorgunluk, kas zayıflığı, uykuya dalmada güçlük, anksiyete veya depresyon gibi durumlardan muzdarip olduğunu gözlemlerken, azımsanamayacak bir kısmının, saç dökülmesi de yaşadığını belirledi. 

Buna göre, 1655 hastadan 359'unun (yüzde 22) enfekte olduktan sonraki altı ay içinde saç dökülmesi problemi yaşadı.

'YAMA ŞEKLİNDE AÇIKLIKLAR OLUŞUYOR'

Araştırmacılar saç dökülmesinin strese verilen normal bir psikolojik reaksiyon olduğunu ve kısa bir süre sonra ortadan kaybolduğunu belirtti. Ancak, 6 aydan uzun süren saç dökülmesinin endişe verici olabileceği belirtildi ve bunun Covid-19’un alopecia (yama şeklinde saçlardaki açıklık) gibi ciddi durumlara neden olduğunun kanıtı olduğunu ifade etti. 

Çalışmaya göre, hastaların dörtte üçünden fazlası (yüzde 76), korona virüsünü atlattıktan altı ay sonra bile en az bir semptom gösterdi. Bu kişilerin yaklaşık üçte ikisi (yüzde 63) bu semptomların yorgunluk veya kas güçsüzlüğü olduğunu bildirdi. Yüzde 25'i ise anksiyete ya da depresyon yaşadığını söyledi. Yüzde 26'sı uyku problemi yaşadığını bildirirken, yüzde 11'i ise koku duyusunun hâlâ geri gelmediğini ifade etti. 

Lancent dergisinde yayımlanan çalışmada, hastaların yaş ortalamasının 57 ve yüzde 52'sinin erkek olduğu belirtildi. (Kaynak: NTV) GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Chaff fişeği nedir?Önceki Haber

Chaff fişeği nedir?

En çok hangi iller aşılandı?Sonraki Haber

En çok hangi iller aşılandı?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar