Amsterdam'ın en büyük konser salonunda 1300 kişilik Covid deneyi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Amsterdam'ın en büyük konser salonunda 1300 kişilik Covid deneyi
Abone ol
Hollanda hükümeti, başkent Amsterdam'ın en büyük konser salonunda 1300 kişiyle korona virüsü deneyi düzenledi. 48 saat önce Covid-19 testi negatif çıkan konukların temasları, üzerlerine takılan cihazlarla takip edildi.
ücretli

 Korona virüsü nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağının ay sonuna kadar uzatıldığı Hollanda'da hükümet, kısıtlamaların kaldırılması konusunda daha net kararlar alabilmek için cumartesi günü bir 'parti deneyi' düzenledi. Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın en büyük konser salonu olan 17 bin kişi kapasiteli Ziggo Dome'da 1300 kişi, korona virüsü kısıtlamalarına uymak zorunda kalmadan eğlendi. Hollandalı DJ'ler eşliğinde eğlenen bu kişilerin mekandaki her hareketi ve temasları üzerlerine takılan bir cihazla takip edildi.

KONUKLAR GRUPLARA AYRILDI

 Reuters ajansının aktardığına göre etkinlikten 48 saat önce Covid-19 testi negatif çıkanlardan oluşturulan konuklar altı gruba ayrıldı ve her bir gruptan farklı kurallara uymaları istendi. Örneğin bir gruba maske taktırılırken bir diğer gruptan hiçbir sorun yokmuş gibi dans etmeleri talep edildi. Sputnik'in aktardığına göre tüm katılımcılar, etkinlikten beş gün sonra, yani perşembe günü yeniden Covid-19 testi yaptıracak. Bu sayede bu tür eğlence mekanlarının yeniden açılması halinde korona virüsü vaka sayısının nasıl etkileneceğine dair ipucu elde edilmesi hedefleniyor.

'ÇOCUK GİBİ HİSSEDİYORUM'

Hükümet ve eğlence sektörünün ortak girişimi Fieldlab'ın düzenlediği etkinlikte sahne alan DJ'lerden Sunnery James "İnanılmaz. Çocuk gibi hissediyorum. Umuyorum ki hükümetlere bunu başarabileceğimizi gösterebiliriz" dedi. Organizatör Tim Boersma da "Şu andaki durumda korona virüsü vakaları belli bir seviyenin altındaysa en fazla 100 kişilik etkinliklere izin veriliyor" bilgisini paylaşıp Ziggo Dome'un yarı kapasiteyle çalışmasına izin verilmesini umduklarını dile getirdi. Fieldlab'den Pieter Lubberts de "Burada aslında insanların istediğimiz kurallara uyup uymadıklarını test ediyoruz" diye konuştu.

Hükümet destekli olarak aynı kurum daha önce de konferans, iki futbol maçı ve komedi şovu düzenlemiş ve farklı gruplardan farklı kurallara uymasını istemişti. Bunların sonuçlarına göre küçük bir grupta korona virüsü çıkmış ve virüsü bu etkinliklerde kaptıklarına dair bir kanıt da bulunamamıştı.

Vakalar artışta olmasına rağmen geçtiğimiz hafta korona virüsü kısıtlamaların gevşetilmesi kararı kapsamında ortaokulların ve temel olmayan mağazaların kısıtlı şekilde açılması kararlaştırılmıştı. Hollanda'da tüm bar ve restoranlar ekim 2020'nin ortalarından beri kapalı. Ülke genelinde 21.00-04.30 arası sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. (Kaynak: Sputnik)

Anahtar Kelimeler:
Atilla'nın istifası sonrası dolarda hızlı yükselişÖnceki Haber

Atilla'nın istifası sonrası dolarda hızl...

Japonya'da Covid testleri otomattan alınabilecekSonraki Haber

Japonya'da Covid testleri otomattan alın...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar