Almanya'da maske yolsuzluğu siyaseti sarstı: Bir vekil istifa ediyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Almanya'da maske yolsuzluğu siyaseti sarstı: Bir vekil istifa ediyor
Abone ol
Almanya’da Birlik Partileri’ne mensup iki milletvekilinin koruyucu maske ticaretine arabuluculuk ederek yüzbinlerce euro komisyon aldıklarının ortaya çıkması büyük tartışma yarattı. Maske tedariki konusunda özel bir firma adına girişimleri karşılığında 250 bin euro almakla itham edilen Nikolas Löbel siyasetten çekiliyor.
ücretli

Almanya'da korona virüsü salgınına karşı koruyucu maske tedariki konusunda nüfuzunu kullanarak çıkar sağladığı ifade edilen, iktidarın büyük ortağı CDU'ya (Hristiyan Demokrat Birlik) mensup milletvekili Nikolas Löbel'in siyasetten çekileceği belirtildi. Mannheimer Morgen gazetesinin Löbel tarafından yapılan bir açıklamaya dayandırdığı haberine göre, söz konusu milletvekili 31 Ağustos tarihinde bu görevinden ayrılacak ve bir daha milletvekilliğine aday olmayacak.

250 BİN EURO ALMAKLA SUÇLANIYOR

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Löbel kendi partisine daha fazla zarar vermemek adına parlamentoda üyesi olduğu Birlik Partileri Grubu'ndan da derhal ayrılacak. CDU'nun Mannheim bölgesi milletvekili Löbel, koruyucu maske tedariki konusunda özel bir firma adına girişimleri karşılığında 250 bin euro almakla itham ediliyor. Açıklamasında, tavrından dolayı özür dileyen 34 yaşındaki milletvekili daha önce Federal Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu'ndan da ayrılmıştı.

'DEMOKRATİK KÜLTÜRÜN TEMELİNİ SARSIYOR'

Yaşanan gelişmeleri yine Mannheimer Morgen gazetesine değerlendiren seçim araştırmacısı Matthias Jung, Birlik Partileri üyelerinin maske ticareti üzerinden haksız kazanç sağlamalarının, "demokratik kültürün temelini sarstığını" belirtti. "Bu durum, özellikle şu anda yaşanan eksikliklerden dolayı, kriz yönetimine duyulan memnuniyetsizliğin üst seviyede olduğu bir dönemde korkunç bir işaret" diyen Jung, önce yeterince maske bulunmadığını, ardından aşı kampanyası yönetiminde sorunlar yaşandığını, şimdi ise hızlı testler konusunda problemler olduğunu vurgulayarak, "böyle bir durumda milletvekillerinin kişisel ilişkilerini kendi çıkarları için kullanmaya başlaması tabii ki demokratik kültürümüzü yıpratır" dedi.

'TAMAMEN İNANILMAZ'

Bir milletvekilinin koruyucu maske ticareti için aracılık yapıp komisyon almasının "tamamen inanılmaz" olduğunu ifade eden Jung, yaşananların salgınla ilgili komplo teorisi üretenlerin değirmenine su taşımak anlamına geldiğini dile getirdi. CDU milletvekili Löbel'den önce CSU (Hristiyan Sosyal Birlik) milletvekili Georg Nüßlein da, yine bir maske ticaretine aracılık ederek yüzbinlerce euro komisyon almakla suçlanmış ve Nüßlein bir sonraki seçimlerde tekrar milletvekilliği için aday olmayacağını duyurmuştu. (DW Türkçe)

Anahtar Kelimeler:
son 24 saatte 11 bin 187 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktıÖnceki Haber

son 24 saatte 11 bin 187 kişinin Covid-1...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü MesajıSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar