Almanya'da 'ev tipi' Covid testlerinin satışı başladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Almanya'da 'ev tipi' Covid testlerinin satışı başladı
Abone ol
Almanya'da insanların evlerinde uygulayabileceği hızlı Covid-19 testlerinin satışı başladı. İçerisinde beş test bulunan 25 euro'luk paketlerin kısa sürede tükendiği kaydedildi.
ücretli

Almanya’da insanların kendi kendilerine uygulayabileceği 'hızlı korona virüsü testlerinin' satışı başladı. Ucuz market zinciri Aldi dahil olmak üzere, pek çok yerde cumartesi sabahı itibariyle satışa sunulan testler, kısa bir süre sonra tükendi. Lidl, Rewe ve Edeka market zincirleri de da söz konusu testlerin satışına kısa süre içinde başlamayı planlıyor. Kozmetik mağazaları DM ve Rossmann’ın da salı günü testleri piyasaya süreceği belirtildi. Eczanelerin de hızlı testlerin tedarikine başlamak istediği kaydedildi.

Almanya’da üretilen bu hızlı testlerin satışına başlayan Aldi marketlerinde şu an için her müşteriye bir paket alma sınırlaması var. İçinde beş test bulunan bir paketin fiyatı yaklaşık 25 euro.

Talebin çok yüksek olduğunu ve eğer böyle devam ederse arzın, kampanyanın ilk gününde tükenebileceğini bildirdi. Aldi marketleri sözcüsü “Bu daha ilk parti, ürünün daha fazlası ise yolda” dedi. Almanya Federal İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü, 24 Şubat’ta vatandaşlar tarafından uygulanabilen bu testlere ilk onayı vermişti.

Almanya Sağlık Bakanı Spahn geçtiğimiz haftalarda hızlı sonuç veren korona virüsü testlerinin yaygınlaştırılacağını ve insanların evlerinde kendilerine test yapabilecekleri kitlerin de gerekli izni aldıktan sonra yakında piyasaya sürüleceğini duyurmuştu. Profesyoneller tarafından uygulanan ve hızlı sonuç veren testlerin her vatandaşa haftada bir sağlanması gündemde. İnsanların kendi kendine uygulayabileceği testlerin de özel ziyaretler öncesi kullanılmasının faydalı olabileceği söyleniyor.

Almanya’da Sosyal Birlik VdK ise hızlı sonuç veren ve ver her vatandaşa haftada bir sağlanması planlanan testlerin yeterli olmadığı görüşünde: “Haftada bir test, etkinliklere katılabilmenin koşulunun ‘negatif’ sonuç gerektirdiği durumlarda yeterli değil” dedi. Bahsi geçen hızlı testlerin, ücretsiz şekilde sağlık çalışanları tarafından sağlanması planlanıyor. İnsanların kendi kendine yapabileceği ve bugün satışa açılan testler ise ücrete tabi. Haftada bir sağlanacak ücretsiz testlerin yeterli olmadığı, bunun toplumdaki adaletsizlikleri arttıracağını savunan Birlik “Sosyal yaşama katılım, cüzdana bağlanmamalı” açıklaması yaptı. (Kaynak: DW Türkçe)GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Muhtarlıklar icra dairesine döndü: Artık baş edemiyoruzÖnceki Haber

Muhtarlıklar icra dairesine döndü: Artık...

Beyaz Saray: Biden, Erdoğan'ı bir noktada arayacaktırSonraki Haber

Beyaz Saray: Biden, Erdoğan'ı bir noktad...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar