ücretli reklam

Akpazar Ovası pompaj sulaması çiftçiyi sevindirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Akpazar Ovası pompaj sulaması çiftçiyi sevindirdi
Abone ol
Tunceli Akpazar ovasına pompaj sulama ile sulanan alan yüzde 50 arttı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Tunceli iline yaptığı yatırımlardan biri Akpazar ovasına pompaj sulama sistemi ile sulu tarıma geçmek oldu.

Tatar barajından alınan su ile ovaya ulaştırılan su miktarı bu sene yüzde 50 arttı. Tunceli ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadı.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, şöyle dedi:

“Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Tunceli ili sınırları dâhilinde yer alan Akpazar Ovası Pompaj Sulamasında 2020 yılı ürün hasadında yaşanan verim artışı ve sağlanan fayda çiftçilerin yüzünü güldürdü.  Su kaynağı, 58,33 milyon metreküp depolaması olan Tatar Barajından alınan sulama suyu, 72 metre terfi ile yükleme havuzuna, oradan da borulu sulama şebekesine iletilmektedir. 2017 yılında işletmeye alınan sulamada, sulanan alanda her yıl yüzde 50 oranında artış sağlanarak 2020 yılında toplam alanın yüzde 55’i olan 8.144 dekar alanda sulu tarım yapıldı. Akpazar Ovası Sulaması sulama şebekesinin basınçlı borulu ve sayaçlı sistem olması ve her geçen yıl sulamaya olan talebin artması ve sulama ücretlerinin de aksatılmadan ödendiği bir sulama olup, çiftçilerimizin gelirinde yarattığı artış ve sağladığı verim nedeniyle yüzleri güldürmeye devam ediyor.” (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Malatya'da gasp, kasten yaralama ve silahla tehdit şüphelileri yakalandıÖnceki Haber

Malatya'da gasp, kasten yaralama ve sila...

Malatya Büyükşehir Belediyesi Şire Pazarındaki su çeşmelerini kapattıSonraki Haber

Malatya Büyükşehir Belediyesi Şire Pazar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar