Akkuyu NGSnin 3üncü güç ünitesinin inşaat lisansı onaylandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Akkuyu NGSnin 3üncü güç ünitesinin inşaat lisansı onaylandı
Abone ol
​Akkuyu Nükleer Güç Santralinden (NGS) yapılan açıklamada, şirketin 28 Mart 2019'da sunduğu başvuru dosyasını inceleyen Nükleer Düzenleme Kurumunun 13 Kasım'da Akkuyu NGS'nin 3'üncü güç ünitesinin inşaat lisansını onayladığı belirtildi.

İnşaat lisansının onaylanmasıyla reaktör ve türbin binaları gibi nükleer güvenlik kapsamındaki yapıların inşaatına ve nükleer güvenlikle ilgili sistem ve ekipmanların montajına başlanabileceği bildirildi.

Yapılan açıklamada Akkuyu Nükleer AŞ Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İş birliği Yönetici Direktörü Аleksey Frolov'un şu ifadelerine yer verildi:

"İnşaat lisansının alınması, güç ünitesinin inşaatına başlanabilmesi için gerekli olan son izin aşamasıdır. Başvuru dokümanının hazırlanmasının yanı sıra inceleme sürecinde Nükleer Düzenleme Kurumunun (NDK) sorularına verilecek yanıtlarla ilgili olarak tasarım kuruluşlarıyla birlikte çok kapsamlı ve detaylı çalışmalar yaptık.

Şu anda daha önce alınan sınırlı çalışma izni kapsamında Akkuyu NGS üçüncü güç ünitesi reaktör binasının ve türbin binasının temel altı beton çalışmaları tamamlanmakta olup bunun ardından gerçekleştirilecek donatı çalışmaları sonrası aldığımız lisansa istinaden temel betonu yapım çalışmalarına başlayacağız." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörlerden biri: Kantin işletmeciliğiÖnceki Haber

Pandemi sürecinde en çok etkilenen sektö...

Vanda 10 kilogram sentetik uyuşturucu hap ele geçirildiSonraki Haber

Vanda 10 kilogram sentetik uyuşturucu ha...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar