Akar'ın Garê anlatımı: Mağara girişinde sadece göz yaşartıcı bomba kullanıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Akar'ın Garê anlatımı: Mağara girişinde sadece göz yaşartıcı bomba kullanıldı
Abone ol
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13 asker ve polisin öldüğü Garê'deki operasyonu Meclis'te anlattı. Akar, 13 kişinin öldüğü mağaraya hava bombardımanıyla etki etmenin mümkün olmadığını söyledi, "Sadece göz yaşartıcı gaz kullanılmıştır. Bunun dışında herhangi bir silah mühimmat kullanılması söz konusu değil" dedi.

 Millî Savunma Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde bulunan Garê bölgesindeki harekat ve asker, polis ve istihbaratçılardan oluşan 13 kişinin öldüğü mağarada yapılan operasyonla ilgili TBMM'de 'bilgilendirme' konuşması yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan önce konuşan Akar, mağaraya savaş uçaklarıyla yapılan bombardımanın etki edemeyeceğini anlattı. "Irak’ın kuzeyinde, varlığını sürdürmeye çalışan PKK’ya karşı operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmekte. Pençe Kartal-2 kara desteği olmadan 35 kilometre derinlikte icra edildi. Kritik ve önemli operasyon, nitelik olarak diğerlerinden farklılık gösteriyor. Bölgeye ilk inildiğinde 2 şehit 1 yaralımız oldu" diyen Akar şunları söyledi: 

'GENİŞ HAZIRLIK SÜRECİ YAŞANDI, BEŞ AYDIR YOĞUNLAŞMIŞTIK'

"Karadan destek ve irtibat olmadan icra edildi. Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı. Bölgeye 5 aydır yoğunlaşmıştık, harekât uçaklarla başladı.  Ateş gelen mağaraya yoğunlaşılmıştır. Buraya herhangi bir şekilde hava kuvvetlerimizin bombasının ulaşması pek mümkün değil. Mağaraya hava unsurlarıyla etki etmek mümkün değildi. Mağaranın iki kapısı daha bulundu. İçeriden ateş ediliyor el bombası atılıyordu ve askerlerimiz de gerekli karşılığı veriliyordu. Sadece göz yaşartıcı gaz kullanılmıştır. Bunun dışında herhangi bir silah mühimmat kullanılması söz konusu değil. Bu sırada teröristlere teslim olmaları gerektiği hususu tekrar tekrar hatırlatıldı.  Mağara girişinde sadece göz yaşartıcı bomba kullanıldı.  Bir terörist teslim oldu. Diğer teröristlerden teslim olan olmadı. İkinci terörist yakalandı. YPG’nin PKK’dan farkı yok."

'HER ÜLKENİN YAPAMAYACAĞI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ'

"Vatandaşlarımızın naaşları mağarada görüldü.  Tedbirler alındıktan sonra naaşlar mağaradan dışarıya tahliye edildi.  İki teröristin de verdiği ifadelere benzer şekilde görüldü ki 7 demir kapı ve 9 oda olduğu fiilen görülmüş oldu. Mağaranın durumu da video ve fotoğraflarla tespit edildi. Operasyon, kahraman personelimiz tarafından güvenlik tedbirleri alınarak çok zor şartlar altında, her ülkenin yapamayacağı şekilde gerçekleştirildi. Harekât boyunca 4’ü  üst düzey yönetici olmak üzere 51 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. TSK, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği Gara’da, 75 kilometreye 25 kilometrelik bir alanda, PKK’ya ağır zayiat verdirmiştir." GAzeteDUVAR


Cüneyt Çakır 21. yüzyılın en iyi ikinci hakemi seçildiÖnceki Haber

Cüneyt Çakır 21. yüzyılın en iyi ikinci...

Soylu'dan Garê bilgilendirmesi: Ailelerimiz onları yenecekSonraki Haber

Soylu'dan Garê bilgilendirmesi: Aileleri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar