Köpek Sahiplendirme

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonundan ek ödeme itirazı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonundan ek ödeme itirazı
Abone ol
​Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) "ek ödeme" için yapılan açıklamaya itiraz ederek, ağustosun pandemi başlangıcı sayılmasını kabul etmediklerini belirtti.

AHEF'ten yapılan açıklamada, gece yarısı yapılan "ek ödeme ve izin kullanımı" odaklı açıklamanın haklarını gözetmediğini emek ve çabalarının görmezden gelindiğini savundu.

Aile hekimliği çalışanları pandemi sürecinde hastanelerin poliklinik yükünü azalttığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"AHEF olarak aile hekimlerinin özverili çalışmasını Bakanlığımıza defalarca yazdığımız yazılarla, farklı iletişim kanalları ve basın yoluyla, onlarca haber aracılığıyla 4 ay boyunca anlatmaya çalıştık. Kamuoyunu gündem üzerine bilgilendirdik. Ancak dün 'Hastalanma' hakkımız dahi bulunmadığı gibi adeta bu konuda cezalandırılıp, ücretlerimiz kesilmiş ve çalışma şevkimiz kırılmıştır. Bu süreçte diğer kamu kurumları ek ödemeleri hiçbir şarta bağlanmadıkları halde ne hazindir ki sürecin en önündeki neferleri arasında yer alan aile hekimliği çalışanları ek ödeme için şarta bağlandı. Bunu son derece "adaletsiz" olarak nitelendirdiğimizi bilmenizi istiyoruz."

"1 Ağustos'un pandemi başlangıcı sayılmasını kabul etmiyoruz"

Açıklamada, "İzin vekâlet şartı, negatif performans şartı, cari sınıflama şartına bir de pandemi şartı ile zirveye çıkan şartlarınız ile meslek onurumuzu hiçe sayıp, gururumuzu kırıp, güvensizliğimizi bir kez daha pekiştirdiniz. Bize güvenin diyemezsiniz! Pandemi ödemesini biz talep etmedik Sayın Bakanımız sözünü verdi. Pandemi mart ayında başladı. 1 Ağustos’un pandemi başlangıcı sayılmasını kabul etmiyoruz." denildi.

"Orantısız ödemeye layık bulduğunuz aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yapılan bu adaletsiz ödemeyi reddediyor, meslek onuruna sadakayla muamele edilemeyeceğini deklare ediyor be kabul etmiyoruz." denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Aylık şartlı 3 bin TL alacağımızı yayınlayan medya kuruluşlarına malzeme verilmesine vesile olan, sahanın sorunlarını görmezden gelen, kronik hastalarımıza idari izin emri vermeyip Covid-19 olan meslek çalışanlarının maaşlarını kesen, binlerce aile hekimliği çalışanının sesini duymayanlar ne yazık ki 5 Eylül gece yarısı sesini duyurdu. Sanki hakkımız olmayanı biz talep ediyormuşçasına kamuoyunda yanlış algıya neden olan açıklama 'sağlıkta şiddet' olaylarını tetikler niteliktedir. Toplum ile sağlık çalışanını karşı karşıya getirmek şiddetin en büyük kaynağı olacaktır. Buna bir dur demelisiniz.

Covid-19 olduğu için maaşı kesilen hekimlerden özür dilenmedi

Açıklamanın sonunda şunlar kaydedildi:

Coronavirus salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının hayatını kaybetmeye devam ettiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Covid-19 olduğu için maaşı kesilen hekimlerden bir özür bile dilenmezken, iş güvenliği sağlığı hiçbir şekilde sağlanmazken, memleketin tüm kanallarından koro halinde 'aile hekimine bu parayı verdik!' haberleri; ettiğimiz yemini, meslek onurumuzu, güvenimizi zedelemektedir. 6 aydır bin bir sorunla boğuşan biz aile hekimlerini görmezden gelen iradeniz şartlı, emeği yok sayan bir yaklaşımla bir kez daha bizi görmediğini duymadığını ispat etmiştir. Hekimler yüzyıllardır olduğu gibi mesleğimizin gereğini icraya devam ederken bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz." (İLKHA)

 


ABDde son 24 saatte Covid-19dan 1032 kişi öldüÖnceki Haber

ABDde son 24 saatte Covid-19dan 1032 kiş...

Prof. Dr. Kocatürk: Mevsimsel grip her yıl 350 ile 500 bin kişinin ölümüne neden oluyorSonraki Haber

Prof. Dr. Kocatürk: Mevsimsel grip her y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar