ücretli reklam

AHEFden, aile hekimlerinin esnek çalışmadan faydalanmamasına tepki

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AHEFden, aile hekimlerinin esnek çalışmadan faydalanmamasına tepki
Abone ol
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Doktor Özlem Sezen, , Aile Hekimlerinin görev tanımlarında bulunmayan iş yüklerini dahi üstlendiklerini ancak esnek çalışma uygulamasına tabi olmadıkları için tükenmişlik yaşadıklarını belirtti.

Pandemi döneminde esnek çalışma uygulaması tüm kurumlarda uygulanırken, özellikle aile sağlığı merkezlerinde uygulanmadığına dikkat çeken AHEF Başkanı Sezen, Çalışanlar üzerinde artan polikliniklerle birlikte virüs yükünün artığını ve birçok aile sağlığı merkezi çalışanları Covid-19 hastalığına yakalandığına dikkat çekti.

Belediyelerin ve adli makamların uhdesinde olan defin ve adli tabiplik işlemlerinin aile hekimlerinin 5258 sayılı yasada sayılan asli görevleri olmadığı halde bu görevlerin de aile hekimlerine verildiğini ifade eden Sezen, birçok iş yükünün pandemi bahane edilerek aile hekimlerinin sırtına yüklendiğini belirtti.

Sezen, "Esnek çalışma modelinin uygulanmasını bırakın günlük çalışma süresi birçok yerde 8 saatin üstünde. Kimi yerlerde 16 saati bulmuşken, aile sağlığı merkezlerinde çalışırken, görevleri olmayan iş yükleri pandemi bahane edilerek aile hekimlerinin sırtına yüklenmiştir. Bu da yetmezmiş gibi ayrıca sahada ve hastanelerde görevlendirmeler yapılmıştır. Bu da yetmezmiş gibi vatandaşlarımızdan Coviid-19 veya başka bir sebeple ölen farkı gözetmeksizin ölü muayeneleri de aile hekimlerince yapılmıştır." dedi.

"Kimi yerlerde keyfi uygulamalarla aile sağlığı çalışanlarına cezalar verilmiş"

Sağlık Bakanının bizzat kendisi, aile hekimlerinin emeğini görmezden gelemeyeceğini beyan ederek ek ödeme taahhüdünde bulunduğunu hatırlatan Sezen, bu taahhüdünün de arkasında durulmadığına dikkat çekti.

Açıklamasının devamında Sezen, şunları söyledi:

Tüm yüklenen görevlerin yanında aile hekimlerince herhangi bir ek ödeme talebinde bulunulmamışken, aile hekimlerine bugüne kadar hiçbir ek ödeme yapılmamış aksine moral ve motivasyonları bozacak şekilde işlemler tesis edilmiş, cezalar verilmiş, görevlerinden el çektirilmiş, sürekli denetimler ve itibar suikastları yapılmıştır. Pandemide performans muafiyeti uygulanmamış hatta pandemi nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşın talebi dahi olmayan izlemler neden yapılmadı? Diye de kimi yerlerde keyfi uygulamalarla aile sağlığı çalışanlarına cezalar verilmiş, neticede de ücretleri kesilmiştir.

"Personelini tehdit etmek sadece aile hekimliğinde özel bir durum halini almıştır"

Son olarak Sezen, "Pandemi süreci bize tekrar göstermiştir ki; sağlık sisteminin 3 basamaklı piramid sistemi ne yazık ki başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, bizleri yetiştiren değerli hocalarımız ve Bilim Kurulu tarafından dahi anlaşılamamıştır. Resmî kurumların, kurum içi yazışmalarında kolay kolay görülmeyen 'yapmazsanız hakkınızda tutanak tutarız, yasal işlem başlatırız.' gibi bir tarz ve üslup ne yazık ki sadece aile hekimliği özelinde hem de bu pandemi sürecinde daha da artmıştır. Personelini tehdit etmek sadece aile hekimliğinde özel bir durum halini almıştır." dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
AFAD, Hataydaki orman yangınında 542 kişi tahliye edildiÖnceki Haber

AFAD, Hataydaki orman yangınında 542 kiş...

Hataydaki orman yangını kontrol altına alındıSonraki Haber

Hataydaki orman yangını kontrol altına a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar