Adıyamanda deprem anında toplanılabilecek 117 alan belirlendi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Adıyamanda deprem anında toplanılabilecek 117 alan belirlendi
Abone ol
​Deprem kuşağında yer alan Adıyaman’da olası bir deprem anında vatandaşların kendi bulundukları mahallelerde toplanacakları alanlar belirlendi.

Kısa süre önce Elazığ ve Malatya’da, geçen hafta da İzmir’de meydana depremin ardından toplanma alanlarına olan ihtiyaç üzerine belediye tarafından her mahallede toplanma alanı belirlendi.

Mahalle mahalle belirlenen 117 toplanma alanıyla ilgili bilgi veren yetkililer, "Deprem anında toplanılacak alanlar, afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önleme ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlama amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır. Afet ve acil durum toplanma alanlarının yerleri, yedi kritere göre bulunduğu ilgili belediyeler tarafından belirleniyor. Her açık ya da boş alan toplanma alanı olmaya uygun nitelik taşımıyor. Toplanma alanları belirlenirken çeşitli kriterler bir arada değerlendiriliyor." dedi.

"Her bir kriterin önemi ağırlıklı olarak hesap ediliyor ve kriterleri karşılama durumuna göre o yerin toplanma alanı olup olamayacağı tespit ediliyor." diyen yetkililer şöyle devam etti:

Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor. Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler toplanma alanı olarak tespit ediliyor.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin detayları hakkında da bilgi veren yetkililer, "Adıyaman merkez mahalleleri genelinde, söz konusu kriterlere uygun 117 adet deprem toplanma alanı belirlenmiştir. Belirlenen alanlar mahalle muhtarlarına yazı ve ekinde krokilerle yönlendirilecektir. Aynı zamanda belediyemiz internet sitesine giren vatandaşlarımız oturdukları mahalleyi seçtiğinde kendisine en yakın deprem toplanma alanını görebilecektir. Bunun için https://deprem.adiyaman.bel.tr/ adresine girmeleri yeterli olacaktır." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Silahlı saldırıda vefat eden Şeyh Abdülkerim Çevikin ismi medreseye verildiÖnceki Haber

Silahlı saldırıda vefat eden Şeyh Abdülk...

Brent petrolün varil fiyatı durağan seyrini sürdürüyorSonraki Haber

Brent petrolün varil fiyatı durağan seyr...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar