ücretli reklam

Adıyamanda Azerbaycana destek için araç konvoyu düzenlendi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Adıyamanda Azerbaycana destek için araç konvoyu düzenlendi
Abone ol
Adıyaman İHH temsilciliği tarafından düzenlenen araç konvoyu, otogar yanından başlayıp Küçük Sanayi Bölgesine kadar devam etti.

Vatandaşların araçlarıyla katıldığı konvoy, polis kontrolünde belirlenen güzergâhta şehir turu attı.

Otogar önünde bir basın açıklaması yapan İHH il Başkanı Mehmet Halit Tekbaş, Ermenistan'ın 26 Şubat 1992'de Hocalı'da yakın tarihin en kanlı soykırımlardan birini gerçekleştirdiğine vurgu yaptı.

"Bizler, her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız." Diyen Tekbaş "Yıllardır Ermenistan'ın saldırganlığı karsısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, çifte standardını bir kez daha gösteriyor. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkar tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzakta. Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni bir asır öncesine dayanıyor." dedi.

"Azerbaycanlı kardeşlerimiz ise sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştı"

Azerbaycan'ın, sorunların çözümü notasında müspet hareket etmesine karışlık Ermenistan'ın hep düşmanca tavır takındığına değinen Tekbaş "Sovyetler Birliği döneminde Stalin, Azerbaycan sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ'da bir Ermeni özerk bölgesi oluşturma kararı verdi ve farklı bölgelerden çok sayıda Ermeni'yi buraya yerleştirdi. Sovyet Rusya'sının birçok yerde uyguladığı bu politika, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1980'li yıllardan sonra pek çok soruna ve çatışmaya yol açtı. Azerbaycan'a ait Dağlık Karabağ toprakları, Ermenistan güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi. Sovyetlerin dağılması akabinde bağımsızlıklarını kazanan iki devlet arasında Dağlık Karabağ sorunu sıcak çatışmaya dönüştü. Ermenistan, uyuşmaz tavrı ve anlaşmadan uzak talepleriyle bir sonuca ve çözüme ulaşılmasını bugüne kadar engelledi. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ise sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştı, fakat zarar gören taraf hep onlar oldu. 1991 yılından bu yana bölgede yapılan hiçbir anlaşmaya uymayan ve her görüşme sürecinde Azerbaycan'a ait topraklara saldırmaya ve hukuksuz işgaline devam eden Ermenistan, 26 Şubat 1992'de Hocalı'da yakın tarihin en kanlı soykırımlardan birini gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.

"Ermeni ordusu, çoluk çocuk demeden en az 613 kişiyi katletti"

Ermenilerin katliamda sınır tanımadığına dikkat çeken Tekbaş "Başlarında sonradan Ermenistan Devlet Başkanı seçilecek olan Serj Sarkisyan'ın bulunduğu Ermeni ordusu, çoluk çocuk demeden en az 613 kişiyi katletti. O dönem yaptığı bir açıklamada, 'Azerbaycan sivilleri vuramayacağımızı düşünüyordu. Onlara bunun böyle olmadığını gösterdik!' diyen Sarkisyan, sivilleri hedef aldıklarını açıkça itiraf etti. Ermenistan bugün de bu tavrını sürdürüyor ve sivillere yönelik çok sayıda füzeli saldın gerçekleştiriyor. Bu saldırılar karşısında uluslararası toplumdan ise yine hiçbir ses çıkmıyor. Birleşmiş Milletler, 1993 yılı sonuna kadar Ermenistan'ın işgallerini kınayan 822, 853,874 ve 884 sayılı kararları aldı, ancak Ermenistan bu kararların hiçbirine uymadı. 12 Temmuz 2020 tarihinde ise Ermenistan bu defa Azerbaycan'ın Tovuz bölgesine saldırdı. Saldırılarda biri general, üçü üst düzey rütbeli asker olmak üzere toplam 11 kişi şehit oldu." şeklinde konuştu.

Tekbaş son olarak "Azerbaycan bu saldırılar sonrasında topraklarını savunmak için Ermenistan'ın işgalci güçlerine karşı operasyon başlattı. Bizler dünyanın sessiz kaldığı Ermenistan'ın bu haksız ve hukuksuz saldırıları karşısında Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz. Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan, hukuk tanımazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayan saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ediyor. Bu saldırılar karşısında Azerbaycan Devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, Azerbaycan'ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu ocağımızı buradan bildirmek istiyoruz. Tüm dünya ülkelerini, vicdan sahibi tüm insanları ve ülkemizdeki herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan'ın yanında yer almaya çağırıyoruz." dedi.

"Ermenistan'ın o işgalle yetinmeyip sivil yerleri bombalamaya başladı"

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet aydın ise konuyla ilgili olark şu ifadeleri kullandı:

"İHH Adıyaman Temsilciliği Azerbaycan'ın haklı davasının yanında olduğunu göstermek adına çok değerli hemşerilerimizle birlikte bir açıklama yaptı. Bu süreçte hak ile batıl davasında biz de safınızı belli etmek, hakkın ve haklının yanında durmak zorundayız. Yaklaşık 30 yıldır devam eden süregelen bir işgal var. Ve bunun işgal olduğu Karabağ'ın Azerbaycan toprakları olduğu Birleşmiş Milletler'in en az 4 defa verdiği kararla tescil edilmiş durumda. ve her seferinde Ermenistan'ı bu işgalden dolayı kınama kararlar verirdi ama bu kararın gereği hiçbir zaman yerine getirmedi. Yine uluslararası hukuka aykırı minsk grubunun da adeta üç maymunu oynadığını, o işgali işte görmedim, duymadım, bilmiyorum, matığıyla göz yumduğu hepimiz, bütün dünya kamuoyu gördü. Ve nihayetinde de Ermenistan'ın o işgalle yetinmeyip sivil yerleri bombalamaya başlamasıyla birlikte Azerbaycan adlı bir süreçte Karabağ'da ki kendi topraklarını, hakkını, hukukunu korumak topraktan yeniden almak adına bir mücadele ortaya koydu. Bu mücadelede Türkiye Cumhuriyeti olarak ve millet olarak Azerbaycan'ın hep yanında durduk." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık yoğun bakıma alındıÖnceki Haber

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık...

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosiden Trump aleyhine tasarıSonraki Haber

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosiden Tr...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar