Adıyamana Tarım Mükemmeliyet Merkezi kurulacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Adıyamana Tarım Mükemmeliyet Merkezi kurulacak
Abone ol
Ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayanan Adıyaman’da Tarım Mükemmeliyet Merkezi kurularak tarımsal verimliliğin ve kalitenin artması planlanıyor.

​Adıyaman Valiliği tarafından yürütülen ve İpekyolu Kalkınma Ajansının desteklediği Tarım Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Projesi'nin tanıtım ve değerlendirme toplantısı yapıldı.

Adıyaman’da tarım sektöründe istihdamın nicelik ve nitelik olarak yükselmesi ve üreticilerin birim alandan elde ettikleri katma değerin arzu edilen seviyelere yükselmesine katkı sağlamak amacıyla kurulacak olan Tarım Mükemmeliyet Merkezi için projenin müellifi olan Ziraat Mühendisi Ayhan Alpaydın’ın hazırladığı fizibilite raporu katılımcılara sunuldu. 

Yaklaşık 10 kişilik bir ekiple 3 aylık bir saha çalışmasının ürünü olan proje kapsamında Adıyaman'a model bahçe, fide ve fidan üretim serası, soğuk hava deposu, badem işleme tesisi, meyve ve sebze kurutma tesisi ile araştırma laboratuvarı kurulması planlanıyor.

Tarım Mükemmeliyet Merkezi'nin kurulum süreçleriyle ilgili yol haritası, kurulum maliyetleri, işletme giderleri ve kira gelirlerinin katılımcılar ile paylaşıldığı toplantıda konuşan Vali Mahmut Çuhadar, "Adıyaman’ın ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayanmaktadır. Sanayisi de tarıma dayalıdır. Adıyaman’da tarım sektöründe üretimi ve verimliliği artırmak, istihdamın nicelik ve nitelik olarak yükselmesi ve üreticilerin birim alandan elde ettikleri katma değerin arzu edilen seviyelere yükseltilmesi için bu projeyi çok önemsiyorum. Bu proje kapsamında Adıyaman'a model bahçe, fide ve fidan üretim serası, soğuk hava deposu, badem işleme tesisi, meyve ve sebze kurutma tesisi ile araştırma laboratuvarı kurulması planlanmaktadır. Bugün siz değerli katılımcılarla bu projeyi görüşmek ve fikirlerinizi almak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza sunulacak olan fizibilite projesinin onaylanması halinde İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın güdümlü proje desteği ile hayata geçirilmesi planlanmaktadır.” dedi.

Toplantı, kurulması planlanan Tarım Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili görüş ve önerilerin alınmasıyla sona erdi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Ağrıda mevsimin ilk kar yağışı gerçekleştiÖnceki Haber

Ağrıda mevsimin ilk kar yağışı gerçekleş...

Hollanda Erbile asker gönderecekSonraki Haber

Hollanda Erbile asker gönderecek

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar