Adıyaman Valisi Çuhadar, Perre Antik Kentinde incelemede bulundu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Adıyaman Valisi Çuhadar, Perre Antik Kentinde incelemede bulundu
Abone ol
​Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Kommagene uygarlığının 5 büyük kentinden biri olan Perre Nekropol alanını inceledi.

Alanı gezerek kaya mezarlarını inceleyen Vali Çuhadar, Perre Antik Kentinde İl Özel İdaresi Koordinesinde önümüzdeki günlerde başlatılacak olan çevre düzenleme çalışmalarıyla ilgili İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık’tan bilgi alırken, Perre’nin tarihi ve bugüne kadar alanda yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili de müze müdüründen bilgi aldı.

M.Ö 1. Yüzyıl'dan günümüze kadar gelen ve Kommagene Krallığının 5 büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti Nekropol alanında İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan proje ve yapılacak peyzaj çalışmalarıyla ile kaya mezarları içerisinde eski dönemlerdeki yaşantılar görsellerle canlandırılacak. Yürüyüş yolları, mozaikli alana ulaşım, ışıklandırma ve görsellikle ilgili çalışmalar yer alarak, bölgenin turizm açısından daha cazip ve daha gezilebilir hale gelmesi sağlanmış olacak.

Çuhadar, Perre Antik Kentindeki incelemelerinin ardından Örenli (Pirin) Mahallesinde bulunan ve tarihi kaynaklara göre kervanlar ve orduların dinlenme yeri olarak kullanan 2 bin yıllık tarihi Roma Çeşmesini inceledi. 

jab
Anahtar Kelimeler:
Adıyamanda aracın aynasına uyuşturucu gizledilerÖnceki Haber

Adıyamanda aracın aynasına uyuşturucu gi...

Rusyada Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 9 bin 320 olduSonraki Haber

Rusyada Covid-19 nedeniyle ölenlerin say...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar