Köpek Sahiplendirme

Adıyaman Valiliğinden immün plazma bağışı çağrısı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Adıyaman Valiliğinden immün plazma bağışı çağrısı
Abone ol
Adıyaman Valiliği, yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedavisi sürecinde immün plazma konusunda daha fazla bağış beklendiğini bildirdi.

Adıyaman Valiliği, Coronavirus (Covid-19) salgınına yakalan ve yoğun bakım tedavisi gören vatandaşların sağlığına kavuşması için bu hastalıktan kurtulmuş olanların kan bağışında bulunması çağrısında bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada "İmmün plazma tedavisinde, Coronavirus (Covid-19) tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kullanılması amaçlanıyor. Bu sayede kan plazması ile kritik durumdaki hastaların tedavi edilmesi hedefleniyor. Plazmada yer alan ‘immünglobulin’ denilen antikorlar, yoğun bakıma alınmış, solunum sıkıntısına girmiş, durumu kötüye giden ve riski yükselmiş hastaları tedavi edici özellik taşıyor. Plazma bağışı için Covid-19 tanısı alındıktan sonra uygulanan tedavi ile iyileşen ve taburcu olan 18-65 yaş aralığında olup kan verme özelliklerini taşıyan kişiler sürece dahil olabilirler. İmmün plazma; kan bağışçısının aferez cihazına bağlanarak, kan bileşeni elde edilmesini sağlayan bir kan bağışı türüdür. Cihaz, bağışçının kanını küçük miktarlarda alarak ihtiyaç olan bileşeni ayırır ve kanın ilgili bileşeninin dışında kalan tarafını bağışçıya geri verir. İşlem 45 ila 60 dakika sürer.” denildi.

Covid-19'a yakalanmış ve iyileşmiş bireylerin bağış yapması durumunda uygulanacak koşullar maddeler halinde şu şekilde belirlendi:“Plazma bağışı yapacak kişilerin, enfeksiyonu geçirmiş olduğuna dair laboratuvar test sonucu gereklidir. Bağıştan 14 gün öncesinde bu kişilerin klinik semptomları tamamıyla ortadan kalkmış olmalıdır. Bir ya da daha fazla kez olmak kaydıyla nazofarengeal sürüntü örneği ile yapılan ya da kan numunesinden çalışılan moleküler test sonucunun negatif olması gerekmektedir. İyileşmiş bireylerin, mevcut yasal mevzuata uygun olarak kan bağışçısı olabilmesi için gerekli şartları taşıyor olması gerekmektedir.”

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ilk immün plazma uygulamasına başlayan merkezlerden biri olduğuna işaret edilen açıklamada, “Bu güne kadar yaklaşık 50 hastadan 171 ünite immün plazma hasta tedavisinde kullanılmıştır. Ancak immün plazma verebilecek hastalar tek tek aranmasına rağmen yeteri kadar plazma bulunamamaktadır. Bundan dolayı ‘Covid-19’ hastalığına yakalanan vatandaşlarımızın iyileşmesi için bu hastalıktan kurtulan vatandaşlarımızın kan bağışı yapması önem arz etmektedir. Gösterecekleri duyarlılıktan dolayı şimdiden vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer aldı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Seleukeia Sidera Antik Kenti kazıları devam ediyorÖnceki Haber

Seleukeia Sidera Antik Kenti kazıları de...

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Mustafa Edibi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiSonraki Haber

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Mustafa Edibi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar