AB'den Rusya'ya 'otoriterlik' eleştirisi: Yeni yaptırımlar gelebilir

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AB'den Rusya'ya 'otoriterlik' eleştirisi: Yeni yaptırımlar gelebilir
Abone ol
Avrupa Birliği, muhalif lider Aleksey Navalni'nin tutukluğu nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayabileceklerini açıkladı. Geçtiğimiz hafta Moskova'yı ziyaret eden (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Rusya'da mevcut ekonomik çıkarları, askeri ve siyasi kontrolü biraraya getiren iktidar yapısı, hukukun demokratik üstünlüğüne hiç yer bırakmıyor" dedi.
ücretli

Avrupa Birliği (AB) ile Rusya arasındaki Aleksey Navalni krizi büyüyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, muhalif lider Aleksey Navalni'nin serbest bırakılması çağrısında bulunmak için geçtiğimiz hafta Moskova'yı ziyaret etmesinin ardından bugün yaptığı konuşmada Moskova'ya yeni yaptırım çağrısında bulundu.

Rusya'nın 'liberal demokrasiyi varoluşsal bir tehdit olarak gördüğü' yorumunu yapan Borrell, "Rusya hükümeti endişe verici, otoriter bir yolda ilerliyor" ifadelerini kullandı. Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Borrell, 'Rusya'nın insan hakları konusunu gündeme geldiğinde AB'yle yapıcı bir ilişki kurma niyeti bulunmadığını' belirtip, "AB'nin bir sonraki politika adımları Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar içerebilir" diye konuştu.

Borrell, Rusya'nın 'demokratik bir hukuk üstünlüğüne hoşgörü göstermediği' yorumunda bulunarak, "Rusya'da mevcut ekonomik çıkarları, askeri ve siyasi kontrolü biraraya getiren iktidar yapısı, hukukun demokratik üstünlüğüne hiç yer bırakmıyor" dedi. AB yetkilisi, Rusya yönetimi için "Acımasızlar" ifadesini kullandı.

ZAHAROVA: NATO ADINA HAREKET EDEN ETKİ AJANLARI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Navalni'nin olduğu ve Rusya Adalet Bakanlığı tarafından 'yabancı ajan' listesine dahil edilen 'Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nın temsilcilerini 'NATO adına hareket eden etki ajanları' olmakla suladı. Rus Birinci Kanal'a demeç veren Zaharova, dün Polonya'nın AB Daimi Temsilciliği'nde Leonid Volkov (Navalnıy'ın 'bölge seçim merkezleri' ağının yöneticisi) ve Vladimir Aşurkov (Yolsuzlukla Mücadele Vakfı İcra Direktörü) ile AB ülkeleri, ABD ve İngiltere'nin temsilcileri arasında bir görüşme gerçekleştirildiğini söyledi.

"Burada küçük bir nüans var. Görüşmenin formatı, AB ülkeleri artı ABD artı İngiltere şeklinde. Yani bu artık AB değil, NATO demek oluyor. Volkov ve Aşurkov, NATO'lularla görüştü ve talimatlar aldı. Onlara sonbaharı veya yazı beklememeleri gerektiğini, ülkedeki durumu karıştırmaya devam etmeleri gerektiğini, zira siyasi ve finansal desteğin kendilerine sağlandığını söylediklerini düşünüyorum" diyen Zaharova, bu kişilerin muhalefet değil, NATO'nun etki ajanları olduğunun altını çizdi. (Sputnik) GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Berberoğlu hakkındaki fezleke Adalet Bakanlığı'na gönderildiÖnceki Haber

Berberoğlu hakkındaki fezleke Adalet Bak...

İngiltere'de Korona tedbirlerine uymayanlara 10 yıla kadar hapis cezasıSonraki Haber

İngiltere'de Korona tedbirlerine uymayan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar