AB'den itiraf: Aşı stratejisinde hatalar yapıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AB'den itiraf: Aşı stratejisinde hatalar yapıldı
Abone ol
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans AB‘nin aşı stratejisinin başarısız olduğu yönündeki eleştirileri kabul etti. Timmermans, "Hem Brüksel hem de diğer üye ülkelerde hatalar yapıldığı doğrudur" dedi.
ücretli

 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, birliğin aşı stratejisinde hatalar yaptığına dair eleştirileri kabul etti. "Aşıların siparişi konusunda hem Brüksel hem de diğer üye ülkelerde hatalar yapıldığı doğrudur" diyen Timmermans, "Pandeminin sona ermesinin ardından bir bilanço çıkarılmasına hazırım. O zaman neyi yanlış, neyi doğru yaptığımızı görebiliriz" ifadelerini kullandı.

Tagesspiegel am Sonntag gazetesine konuşan Timmermans, AB vatandaşlarının aşının en kısa süre içinde temin edilmesi yönündeki talebinin anlaşılır olduğunu söyleyip, "şu an en önemli konunun Avrupa'nın tamamının aşıya kavuşması olduğunu" belirtti. DW Türkçe'nin aktardığına göre AB'nin aşı siparişi konusunda ortak hareket etmesini savunun Timmermans, bu durumun Almanya gibi zengin ülkelerin de çıkarına olduğunu ifade etti.

'SİPARİŞTE GEÇ KALINDI' ELEŞTİRİSİ

AB şimdiye dek BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson'un geliştirdiği korona virüsü aşılarının kullanımına izin verdi. AB Komisyonu bu dört aşıdan toplam 1 milyar 400 milyon doz sipariş etti. Bu miktarın AB ülkelerinin 450 milyon nüfusu için yeterli gelmesi bekleniyor. Ancak AB Komisyonu aşı konusunda uzun süredir eleştiriliyor. Birliğin aşı siparişi konusunda geciktiği ve siparişlerde stratejik hatalar yaptığı dile getiriliyor.

Özellikle üye ülkelerden Avusturya, Birliğin aşı stratejisini sık sık eleştirerek, Avrupa İlaç Ajansı‘nı (EMA) aşılara izin verilmesi sürecinde çok yavaş hareket etmekle suçluyor. Aşıların AB ülkeleri içinde adil dağıtılmadığı eleştirileri de sık sık gündeme geliyor.  (DW Türkçe)

Anahtar Kelimeler:
Günlük vaka sayısı 15 bini geçtiÖnceki Haber

Günlük vaka sayısı 15 bini geçti

Erdoğan: Aşılamada dünyanın önde gelen ülkeleri arasındayızSonraki Haber

Erdoğan: Aşılamada dünyanın önde gelen ü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar