AB'den AstraZeneca'nın Belçika'daki tesisine soruşturma

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AB'den AstraZeneca'nın Belçika'daki tesisine soruşturma
Abone ol
İngiliz-İsveç ortaklı ilaç firması AstraZeneca ile aşı krizi yaşayan Avrupa Komisyonu, firmanın Belçika'daki üretim tesisine müfettiş gönderdi. Bu tesiste üretilen aşıların İngiltere'ye yollanıp yollanmadığı araştırılıyor.

Avrupa Birliği (AB) ile İngiliz-İsveç ortaklı ilaç firması AstraZeneca arasındaki aşı krizi tırmanıyor. AstraZeneca'nın Belçika'nın başkenti Brüksel'in yakınlarındaki Seneffe'de bulunan aşı üretim tesisinde, Avrupa Komisyonu'nun talebiyle soruşturma başlatıldı. Belçikalı müfettişlerin, bu tesiste üretilen aşıların İngiltere'ye yollanıp yollanmadığını araştırdığı belirtiliyor.

'AB YETKİLİLERİ FİRMAYA İNANMIYOR' 

Belçika Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkenin federal ilaç ajansından yetkililerin tesisi ilk kez dün ziyaret ettiği, örneklerin ve çeşitli kayıtların alındığı belirtildi. Tesise önümüzdeki günlerde yeniden müfettiş gönderileceği açıklandı. Soruşturmanın, AstraZeneca firmasının AB'ye yollamayı planladığı aşı sayısının azaltılması hakkındaki açıklaması konusunda duyulan şüphe nedeniyle Avrupa Komisyonu tarafından talep edildiği belirtildi.

AstraZeneca firması, Belçika'daki tesiste yaşanan bir üretim sıkıntısı nedeniyle AB üyelerine mart sonuna kadar bekledikleri 100 milyon dozun sadece yüzde 25'ini gönderebileceğini açıklamıştı. Ancak firma eş zamanlı olarak, İngiltere'deki tesislerinde haftada 2 milyon doz aşı üretebileceğini ve Londra'nın 100 milyon dozluk siparişini sorunsuz yerine getirebileceğini duyurmuştu.

ASTRAZENECA: İNGİLTERE ÜRETİLEN İLK 100 MİLYON DOZ LONDRA'YA AİT

Firma, İngiltere'de üretilen iki ayrı tesiste üretilen aşıların telafi için Avrupa'ya gönderilemeyeceğini de açıkladı. AstraZeneca’nın CEO'su Pascal Soriot, kontrat gereği İngiltere'deki üretim tesislerinden ilk olarak Londra hükümetinin 100 milyon dozluk siparişini karşılamak zorunda olduğunu da vurguladı. Soriot, İngiltere'yle AB'den üç ay önce, haziran ayında anlaşma yaptıklarını da hatırlatarak, "Tahmin edebileceğiniz üzere, İngiliz hükümeti kendi topraklarındaki tedarik zincirindeki üretimi önce kendileri almak istedi" dedi. 

The Guardian'ın haberine göreyse, şirketin AB'ye teslimat sıkıntısı konusundaki açıklamasını sorgulayan Avrupa Komisyonu, açılan soruşturma kapsamında AB topraklarında üretilen aşıların son haftalarda İngiltere'ye yönlendirilip yönlendirilmediğini öğrenmek istiyor. GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
CHP ile DEVA'dan sistem değişikliğinde işbirliği adımıÖnceki Haber

CHP ile DEVA'dan sistem değişikliğinde i...

DSÖ'den Avrupa'ya uyarı: Önlemleri henüz kaldırmayınSonraki Haber

DSÖ'den Avrupa'ya uyarı: Önlemleri henüz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar