ücretli reklam

ABDden S-400 açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ABDden S-400 açıklaması
Abone ol
Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini test ettiğini bildirmesinin ardından, ABD yönetiminden tepki geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, "Doğrulanması durumunda, S-400 sistemlerinin test edilmesini en ağır biçimde kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin sistemi aktive etmesi halinde bunun ABD ile güvenlik ilişkileri açısından ciddi sonuçları olacağını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Bu adım, Türkiye'nin bir NATO müttefiki ve ABD'nin stratejik ortağı olarak taşıdığı sorumluluklara ters düşmektedir." dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da "Bunu yapmak, güvenlik ilişkileri açısından ciddi riskler doğurur." ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, "Eğer doğruysa, Bakanlık testi kuvvetle kınamaktadır. Şu hususta açık olduk: Operasyonel bir S-400 sistemi Türkiye'nin ABD ve NATO müttefiki olarak taşıdığı yükümlülüklerle uyuşmamaktadır. Türkiye'nin sistemi satın almasına itiraz ediyoruz ve Türkiye'nin bunu operasyonel hale getirmekte olduğu haberlerinden derin kaygı duyuyoruz." dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Ermenistana ait savaş uçağı düşürüldüÖnceki Haber

Ermenistana ait savaş uçağı düşürüldü

Rusya’da bir günde 14 bin 922 yeni Covid-19 vakası görüldüSonraki Haber

Rusya’da bir günde 14 bin 922 yeni Covid...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar