AB, iki Türkiye vatandaşına uyguladığı yaptırım süresini uzattı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AB, iki Türkiye vatandaşına uyguladığı yaptırım süresini uzattı
Abone ol
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Avrupa Birliği'nin iki TPAO yöneticisine uyguladığı yaptırımların süresi 1 yıl daha uzatıldı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu'na uygulanan yaptırımların süresi 1 yıl daha uzatıldı.

Söz konusu yaptırım hakkında Avrupa Konseyi'nden yapılan açıklamada yaptırım çerçevesinin 12 Kasım 2021 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi.

Birliğe üye ülkeler, iki TPAO yöneticisi hakkında şubat ayı sonunda yaptırım kararının gerekçesi olarak, "Doğu Akadeniz'de hidrokarbon arama faaliyetlerini planlama, yönetme ve uygulamadan" ibaresini kullanmış, bundan sorumlu oldukları için Akalın ile Namoğlu'na AB ülkelerine giriş yasağı getirerek AB'deki mal varlıkları da dondurulmuştu. Ayrıca AB kişi ve kurumlarının iki yöneticiye fon aktarması da yasaklanmıştı.

Yaptırım kararına Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti yakınlarında yaptığı ve AB'nin "yasadışı" olarak nitelendirdiği sondaj faaliyetleri neden olmuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan Siirt kongresine katıldıÖnceki Haber

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan Siirt...

Peşmerge Bakan Yardımcısı Lezgin'den PKK saldırısına tepkiSonraki Haber

Peşmerge Bakan Yardımcısı Lezgin'den PKK...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar