80 yıl cami olarak kullanılan tarihi yapı kiliseye dönüştürülüyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
80 yıl cami olarak kullanılan tarihi yapı kiliseye dönüştürülüyor
Abone ol
Elâzığ'ın Kovancılar ilçesi Ekinözü (Habap) köyünde, 1700'lü yıllarda kilise olarak inşa edilen, ancak 1915'te camiye dönüştürülen tarihi yapı, köylülerin yeni bir cami yapmalarıyla birlikte boş kalarak metruk bir binaya dönüştü.

Kovancılar ilçesi Ekinözü (Habap) köyünde, yaklaşık 80 yıl boyunca cami olarak hizmet veren, ancak köylülerin 90'lı yıllarda yeni bir cami inşa etmeleriyle terk edilen ve zamanla harabeye dönen tarihi yapı, Elâzığ Müze Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından tekrar kilise olarak restore edilmeye başlandı.

Arkeologlar eşliğinde Elâzığ Müze Müdürlüğü'ne bağlı 10 kişilik ekip, 1915'te cami olarak dini hizmet vermeye başlayan tarihi yapıyı tekrar kiliseye dönüştürmek üzere çalışmalara başladı.

Proje için, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nden onay alındığı ve çalışmalar için devlet ödeneğinin sağlandığı belirtildi.

Kovancılar ilçesi Ekinözü köyünde ve çevresinde hiçbir Hristiyan bulunmamasına rağmen yaklaşık 80 yıl cami olarak hizmet sunmuş tarihi bir yapının, kilise olarak inşa edilmeye başlanması dikkat çekici bulundu.

jab
Anahtar Kelimeler:
Şanlıurfada YKSye 2 dakika geç kalan aday sınava alınmadıÖnceki Haber

Şanlıurfada YKSye 2 dakika geç kalan ada...

İstanbulda tekstil atölyesinde patlama: 1 ölü, 10 yaralıSonraki Haber

İstanbulda tekstil atölyesinde patlama:...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar