75 yaş üzeri kişiler aşılanmaya başlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
75 yaş üzeri kişiler aşılanmaya başlandı
Abone ol
Korona salgınında 75 yaş üzeri kişilerin aşılanmasına geçildi. Aşılar randevu sistemiyle yapılacak.

Covid-19 aşı programına göre, bugün 75 yaş üzerindeki kişilerin de aşılanmasına başlandı. 14 Ocak'ta başlayan aşılama uygulamalarında şimdiye kadar 1 milyon 672 bin 606 kişi aşılandı. 75 yaş üzeri kişiler randevu alarak aşı olabilecekler. 

Aşılama süreci Bilim Kurulu'nun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak. Belirlenen takvime göre, birinci aşamanın A grubunda, sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf gibi tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor. Birinci aşamanın B grubunda, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, C grubunda ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor. İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor.

Bu sektörler şu şekilde sıralanıyor:
"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar."

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler, üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı olan kişilere aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bunu 30-39 ve 18-29 yaş grubu takip edecek. Üçüncü aşamada son olarak diğer gruplarda bulunan, sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarındakilere aşı uygulanacak.
Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.DUVAR

Anahtar Kelimeler:
TTB: Aile Sağlığı Merkezleri'nin birçoğu aşılamaya hazır değilÖnceki Haber

TTB: Aile Sağlığı Merkezleri'nin birçoğu...

Almanya'da AstraZeneca aşısına şerh: 65 yaş üstüne yapılmamalıSonraki Haber

Almanya'da AstraZeneca aşısına şerh: 65...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar