4 milyon Iraklı gecekondularda yaşıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
4 milyon Iraklı gecekondularda yaşıyor
Abone ol
​Irak Planlama Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülke genelinde 4 milyon Iraklı gecekondularda yaşıyor. Bu sayı, yaklaşık 40 milyon Irak nüfusunun yüzde 10'una eşit. Kürdistan bölgesi nüfusunun hesaplamaya dahil edilmediği belirtildi.

Irak Planlama Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre ülke genelinde gecekondularda yaşayan 4 milyon Irak vatandaşının bulunduğu kaydedildi. Bu sayı, yaklaşık 40 milyonluk toplam nüfusun yaklaşık yüzde 10'una eşit.

Kürdistan bölgesinin 5 milyonluk nüfusunun hesaplamaya dahil edilmediği ancak dahil edildiği durumda gecekondu bölgelerinde yaşayan Arap nüfusun yüzde 10'u aşacağı kaydediliyor.

Gecekondu sorununun Saddam Hüseyin rejiminin kaos, kurumların çökmesi ve hukukun prestijinin kırılması ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. Bu durum, milyonlarca yoksul ailenin şehirlerin dış mahallelerinde iskân etmesine ve bunların tenekelerden yapılmış mütevazı evler inşa etmesine neden oldu. Irak hükümetleri, gerekli konut ihtiyacını karşılayacak inşa sürecini de başlatamadı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Diyarbakırda nitelikli dolandırıcılık suçundan bir kişi yakalandıÖnceki Haber

Diyarbakırda nitelikli dolandırıcılık su...

Süt toplama merkezindeki skandal görüntülerin ardından 2 kişi tutuklandıSonraki Haber

Süt toplama merkezindeki skandal görüntü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar