ücretli reklam

39 ülkeden Çine ortak mektup: Uygurların haklarına saygı duy!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
39 ülkeden Çine ortak mektup: Uygurların haklarına saygı duy!
Abone ol
​Batılı 39 ülke, Çin'i insan haklarına, özellikle Doğu Türkistan'daki dini ve etnik azınlıklara mensup kişilerin haklarına saygı göstermeye çağırdı.

Almanya misyonunun yazdığı, çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu mektupta Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Pekin yönetiminden, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri üyelerinin de aralarında bulunacağı uluslararası bağımsız uzmanlar heyetine Doğu Türkistan'a "tam erişim" izni verilmesinin istendiği mektupta şu ifadelere yer verildi:

Bize ulaşan güvenilir raporlara göre Sincan'da (Doğu Türkistan), bir milyondan fazla insan keyfi olarak, 'siyasi eğitim' kamplarında gözaltında tutuluyor.

Bölgede giderek artan ağır insan hakları ihlali raporları gördük. Uygur kültürünün yanı sıra din veya inanç özgürlüğü, serbest dolaşım, dernek kurma ve ifade özgürlükleri ile ilgili çok ciddi kısıtlamalar var. Pekin, yaygın gözetleme ve orantısız bir şekilde Uygurları ve diğer azınlıkları hedef almaya devam ediyor. Ayrıca zorla çalıştırma ve kısırlaştırma dahil, zorunlu doğum kontrolü hakkında çeşitli raporlar var

Sincan'daki insan hakları durumunu ele alarak, hiç bir ülkenin buradan gelen sığınmacıları geri göndermemelerini istiyoruz."

Mektupta imzası bulunan ülkeler şöyle: ABD, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Haiti, Honduras, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Marshall Adaları Cumhuriyeti, Monaco, Nauru, Hollanda, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Palau, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya , İsveç, İsviçre, İngiltere.

Mektupta Türkiye'nin imzası bulunmuyor. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Azerbaycan Cumhurbaşkan Yardımcısı Hacıyev: Ermenistan, Gencede pazar yerini vurduÖnceki Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkan Yardımcısı Hacıy...

Tatvan'da cadde ve sokaklarda parke yenileme çalışmaları devam ediyorSonraki Haber

Tatvan'da cadde ve sokaklarda parke yeni...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar