2021 yılın ilk zammı elektrik ve doğalgaza geldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
2021 yılın ilk zammı elektrik ve doğalgaza geldi
Abone ol
EPDK, 2021'de elektrik ve doğalgazda uygulanacak hizmet bedellerini açıkladı. Yeni yılın ilk zam kararına göre artış yüzde 11 olarak açıklandı.
ücretli

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2021'de elektrik ve doğalgazda hizmet bedeline yüzde 11 zam yapılacağını duyurdu.
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre EPDK, tüm hizmet tarifelerinde TÜFE oranında yaklaşık yüzde 11 zam yaptı.
2021 yılında abone gruplarına göre elektrik piyasasında güvence bedelleri şöyle yükseldi:

- Sanayi ve ticarethane için 93.7kWh/TL’den 106.9 kWh/TL’ye,
- mesken için 33 kWh/TL’den 37.6 kWh/TL’ye,
- şehit aileleri ve muharip gaziler için 16.5 kWh/TL’den 18.8 kWh/TL’ye,
- tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için 44.5 kWh/TL’den 50.7 kWh/TL’ye. 

Öte yandan kesme-bağlama bedellerinde; alçak gerilim (meskenler) yüzde 46, orta gerilimde yüzde 21 düşüş sağlandı. 

ALINAN DİĞER KARARLAR

Elektrik Dağıtım Sisteminin Teknik Kalitesine İlişkin Usul ve Esaslar"a göre, elektrik dağıtım sisteminde elektrik enerjisinin teknik kalitesinin belirlenmesinde etkin gerilim değeri, gerilim dengesizliği, gerilim çökmesi, toplam harmonik bozulma, harmonik gerilimler ve uzun süreli kırpışma parametreleri kullanılacak.

Teknik kalite ölçüm dönemi, dağıtım şirketi tarafından belirlenen noktalara nisan ayı içinde teknik kalite ölçüm cihazlarının tesis edilmesiyle başlayacak ve müteakip yılın 31 Mart tarihine kadar devam edecek.

Elektrik dağıtım sisteminin teknik kalitesinin belirlenmesine yönelik dağıtım şirketi, ölçme yılında tesis edilecek teknik kalite cihaz sayısının belirlenmesi, teknik kalite ölçüm cihazlarının tesis edileceği yerlerin seçimi, teknik kalite ölçümlerinin yapılması ve ölçüm sonuçlarının raporlanması işlemlerinin eksiksiz ve doğru yapılmasıyla yükümlü olacak.

Kullanıcının talebiyle yapılan ölçüm sonucunda ise teknik kalite ölçüm sonuçlarının TS EN 50160:2011 standardında belirtilen sınır değere uygun olmadığının tespit edilmesi durumunda, ölçüm bitiş tarihinden itibaren dağıtım şirketi AG tesis seviyesinde gerçekleştirilecek işlemleri 3 ay, dağıtım transformatörü değişikliklerini 6 ay ve yeni dağıtım transformatörü tesisi veya OG seviyesinde gerekli işlemleri 12 ay içinde gerçekleştirerek teknik kaliteyi sağlayacak.

Kararlar 1 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe girecek. DUVAR

Anahtar Kelimeler:
Adalet Bakanlığı 2021'deki reformları açıkladıÖnceki Haber

Adalet Bakanlığı 2021'deki reformları aç...

UNICEF'ten 2021 için 'açlık yılı' uyarısıSonraki Haber

UNICEF'ten 2021 için 'açlık yılı' uyarıs...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar